دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
 
"به نام خدا"

باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی (واحد شیراز)
    


دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی و دانشگاهی
کشور است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. از آنجا كه بخش مهمي از رسالت دانشگاه آزاد اسلامي، آموزش و پرورش فرزندان ميهن اسلامي است و با توجه به اهميت رشد و شكوفايي استعدادهاي جوان كشور، شناسايي جوانان مستعد، حمايت، تقويت و هدايت آنها به منظور ارتقاء سطح دانش و بروز خلاقيت ها و نوآوري هاي آنان تأثير بسزايي در نيل به اهداف اين دانشگاه خواهد داشت. لذا دانشگاه آزاد اسلامي از پاييز سال ۱۳۷۸ با تأسيس باشگاه پژوهشگران جوان در تمامي واحدهاي خود در تلاش است تا تسهيلات و امكانات ويژه اي را از اين طريق در اختيار جوانان خلاق، كارآفرين، مؤلف و علاقمند به پژوهش فراهم سازد.

 باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان موسسه ايست غيرانتفايي که با هدف شناسايي، جذب، پرورش، حمايت، هدايت و اعتلاي سطح علمي دانش آموزان و دانشجويان و جوانان با استعداد کشور، از طريق انسجام بخشيدن به آنها در قالب گروههاي علمي و پژوهشي، تشکيل شده است و زير نظر دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت مي کند. باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با دفاتر و شعب متعدد، در تمام استان‌های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تاکنون بیش از پنجاه هزار نفر جذب شده‌اند. اهداف كلانِ باشگاه را مي توان به ترتیب زير بيان داشت: 1) بروز و ظهور خلاقيت هاي اعضاي باشگاه در زمينه هاي گوناگون علمي، پژوهشي، آموزشي و كارآفريني. 2)  ارتقاي سطح كيفي اعضاي باشگاه در ابعاد مختلف فرهنگي، علمي، پژوهشي، آموزشي و كارآفريني.3)  ايجاد و تقويت روحيه انجام كار گروهي در بين اعضاي باشگاه و ساماندهي آنان در فعاليت هاي گروهي. 4) هدايت و تقويت استعدادهاي اعضاي باشگاه براي تأمين نيازهاي علمي پژوهشي كشور.

در سال های اخیر، فعالیت‌های باشگاه افزایش چشمگیری داشته است. ابتدا نام این مجموعه از «باشگاه پژوهشگران جوان» به «باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان» تغییر یافت. جهت گیری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در دوره جدید حیات خود در راستای توجه به پتانسیل‌های جهان اسلام و حضور نخبگان در حل مشکلات جامعه قرار گرفت و فعالیت‌های آن در این مسیر افزایش یافت. با تصویب نمایندگان مجلس در بودجه سال ۹۲ نام بنیاد ملی نخبگان و نام باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در کنار هم آورده شد و این به معنای برخورداری و بهره‌مندی باشگاه پژوهشگران از تمام کمک‌هایی است که به بنیاد ملی نخبگان ارائه می‌شود. با پیگیری‌های ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، انعقاد قرارداد احداث مرکز پردیس تحقیقاتی پژوهشگران جوان و نخبگان، پرداخت بیش از پانصد میلیون تومان تشویقی نقدی به مقالات اعضای باشگاه، انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی – پژوهشی – فناوری با مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی وزارت علوم، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی و مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده است.

برنامه هاي باشگاه های واحدها، به طور كلي شامل موارد زير است: الف- برنامه هاي آموزش و كارآفريني. ب- طرحهاي پژوهشي. ج- برنامه همايش ها. د- برنامه تسهيلات. ه- برنامه هاي فرهنگي. و- برنامه تبليغات. واحد شیراز به عنوان یکی از واحدهای جامع دانشگاه در نظر دارد در راستای اهداف کلان باشگاه، مجموعه گسترده ای از برنامه های فوق را در سال آینده به انجام رساند. در این راستا می توان به اختصاص یک مجموعه ساختمانی جدید در شهر صدرای شیراز به باشگاه واحد و تجهیز این مجموعه در آینده نزدیک، راه اندازی و برگزاری چندین کنفرانس ملی و یک جشنواره بین المللی، عضوگیری از اساتید و دانشجویان، برگزاری برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در واحد، راه اندازی سایت اطلاع رسانی باشگاه واحد، راه اندازی مرکز تحقیقات رباتیک و مرکز رشد واحدهای فناوری، ساماندهی انجمن های علمی موجود و کسب مجوز برای انجمن های جدید و تشکیل و آموزش تیم ها برای شرکت در مسابقات کشوری اشاره کرد. امید که مجموعه ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی و به خصوص، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان وظيفه اثرگذار خويش در عرصه توليد علم در ميهن اسلامي را به نحو احسن ايفا نمايد.